Acacia maidenii (dziewicza akacja)
ver.1.2.0

wyrośnięta Acacia maidenii

Drzewo z rodziny strączkowych (Leguminosae), pochodzące z Australii, gdzie jest uważane za zagrożony gatunek. Rośnie do wysokości 15 metrów. Jak większość akacji, zamiast liści posiada specyficzne filoidy (liściaki) osiągające długość do 20cm, lekko zakrzywione, z przebiegającymi wzdłuż wieloma żyłkami. Kwiaty mają postać 2-5 centymetrowych kolców, koloru bladożółtego. Nasiona ciemnobrązowe, wydłużone o wymiarach 4x6mm. Żyje stosunkowo długo jak na akacje, nawet ponad 30 lat.

Skład chemiczny
Odkryto zawartość 0.6% alkaloidów w korze Akacji, głównie Dwumetylotryptaminy (DMT) oraz w zbliżonej ilości N-metylotryptaminę. Testy na liściakach dały również wynik pozytywny na zawartość tryptamin, jednak brakuje konkretniejszych informacji. 

nasiona Akacji maidenii

Efekty
Chociaż nigdy nie odkryto, aby aborygeni używali kiedykolwiek akacji jako środka odurzającego. My - lud współczesny - dziś wiemy za pomocą dokładnych badań, że niektóre akacje zawierają psychoaktywne tryptaminy - w przypadku akacji maidenii jest to dwumetylotryptamina, która jest jedną z najpotężniejszych substancji psychodelicznych poznanych przez człowieka. DMT z akacji można wyekstrahować i palić lub pić w postaci wywaru z kory w połączeniu z inhibitorem MAO (monoaminooksydazy) syntetycznym lub naturalnym (rutą stepową lub banisteriopsis caapi). Ta druga metoda symuluje amazoński napój zwany Ayahuaską. Jest to bardzo potężna substancja i należy odnosić się do niej z szacunkiem. Palone DMT (15-60mg) działa w ciągu kilku sekund od wydechu, efekty narastają bardzo szybko i gwałtownie. Osoba zostaje wystrzelona w inny wymiar, pełen kolorowy wrażeń i istot z innego wymiaru. Całość podróży trwa około 30 minut, po czym utrzymują się już tylko niewielkie efekty. Przy podaniu doustnym razem z MAOI efekty utrzymują się kilka godzin i choć może nie są tak gwałtowne to intensywność wrażeń może być większa niż przy wdychaniu oparów DMT. (czytaj również: ruta stepowa)

Akacji maidenii rysunek (C) Marion H. Simmons

(c) Marion H. Simmons

Uprawa
Nasiona najlepiej kiełkują w ciepłej wodzie. Dopiero po wykiełkowaniu należy je delikatnie umieścić w przygotowanej ziemi. Można również rozmnażać akacje za pomocą sadzonek, ale jest to stosunkowo trudne i potrzeba dużej dozy cierpliwości. W Polsce może rosnąć na dworze przez całą wiosnę, lato i jesień, tolerując nawet lekkie przymrozki, aż do ok.-5ºC. Na zimę roślinę trzeba wstawić do pomieszczenia. Akacje rosną na suchych terenach, tak więc nie wymagają częstego podlewania ani bogatej gleby. Nie powinno się jej nawozić. Roślina jest odporna na różnego rodzaju choroby i szkodniki. Po zakwitnięciu zaleca się lekkie przycięcie gałązek rośliny, żeby zachować odpowiedni kształt rośliny. Generalnie akacja dobrze radzi sobie sama bez potrzeby ciągłej opieki, która w nadmiarze tylko jej zaszkodzi. Jeżeli tylko przeżyje pierwsze 2 miesiące życia, to później będzie sobie radzić (prawie) sama... :-) 

Zdjęcia: [1] , [2] , [3] , [4] , [5] , [6] , [7] , [8] , [Więcej...] 

Henri Matisse, Black Leaf on Green Background,1952
Herbarium

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Copyright © 2002-2006 - Black Panther
Artykuł ani żadna jego część nie może być powielana i publikowana w żaden sposób bez zgody autora.
Kontakt z autorem: e-mail