Argemone mexicana (Chicalote; Satyanashi; Cardo Santo; Guechinichi; Kix-kanlol; Argemon meksykański; maczek ciernisty, meksykański)
ver.1.0.5

Argemone mexicana - kwitnący szczyt

Roślina jednoroczna z rodziny makowatych (papaveraceae), osiąga do 0.5m wysokości. Kwiaty żółte (istnieje również odmiana z białymi kwiatami), 6-płatkowe, z fioletowymi żyłkami. Liście podłużne, naprzeciwległe, brzegi ząbkowane, z charakterystycznymi srebrnymi żyłkami. Nasiona małe, okrągłe, czarne. Cała roślina jest pokryta ostrymi cierniami i ma gorzki smak. Nacięta roślina wytwarza żółty sok mleczny, który wysychając czernieje. Roślina pochodzi z terenów Meksyku i zachodnio-południowej Ameryki północnej, została naturalizowana w wielu innych krajach o podobnym klimacie, m.in. w Brazylii, Afryce, Indiach... Roślina nadaje się na ozdobną i można ją czasem spotkać w ogrodach.

Historia
Aztekowie wierzyli, że roślina jest "pokarmem umarłych", była poświęcona bogowi deszczu i wody Tlaloc'owi, który rządził "krainą snów" - Tlalocan. Krąży pogłoska jakoby Indianie palili ją w celu uzyskania lekkich efektów euforycznych.

Skład chemiczny
Głównymi substancjami chemicznymi odpowiadającymi za działanie Argemonu wydają się być kodeina i morfina, które wykryto w małych ilościach, aczkolwiek nie są to do końca potwierdzone wyniki i toczony jest spór czy roślina faktycznie potrafi wytworzyć niewielkie ilości tych substancji. Inne składniki Argemonu, które mogą odpowiadać za jego działanie to argemonina, protopina i berberyna.

Argemone mexicana - rysunek

Efekty
Liście Argemonu działają lekko znieczulająco, uspokajająco, przeciwbiegunkowo, przeciwskurczowo. Aztekowie stosowali je przy reumatyzmie. W Peru stosuje się ją zewnętrznie przy bólach mięsni. W Indiach popularne jest stosowanie wywaru z rośliny (znanej tam pod nazwą Satyanashi) w czasie abstynencji opiatowej przez osoby chcące rzucić swój nałóg. Co do efektów narkotycznych, dawki 2-5g suszu podobno działają całkiem skutecznie - nie jest to co prawda opium, ale subtelne efekty są zauważalne. Osoby opisują doznania jako stan relaksu, coś pomiędzy intoksykacją alkoholem, a lekkim stanem upalenia. Wiele osób twierdzi, że ta roślina jest naprawdę skuteczna i nie jest wytworem marketingu sklepów specjalizujących się w sprzedaży legalnych alternatyw dla nielegalnych w wielu krajach roślin. Jedna z osób na forum anglojęzycznym napisała: "one of the more interesting smokes i've encountered is the 'prickly poppy' resin, (argemone mexicana). when combined with cannabis, it produces a mind tingling, narcotic, numbiness. by itself, same effects, but not so enhanced; not so enjoyable. worth a try." 
Osobiście jednak próbowałem wodnego wywaru z liści i łodygi ususzonej pojedynczej rośliny, podpalając trochę liści do tego i nie odnotowałem jakichś spektakularnych efektów, jednak nie wolno się zniechęcać po pierwszej próbie. Efektem bez wątpienia odczuwalnym, było znaczne uspokojenie, ale również ból głowy.
Uwaga! Są znane przypadki zatruć tą rośliną, w większych dawkach jest ona trująca, szczególnie jej nasiona, zawierające sanguinarynę.

Argemone platyceras - (C) Henriette Kress

(c) by Henriette Kress

Duchowa świadomość Argemonu
Postać kobieca, roślina słoneczna.

Uprawa
Uprawia się ją z nasion. Nasiona kiełkują dosyć ciężko, należy je wrzucić do wody i trochę potrwa zanim nasiona się otworzą (2-3 tygodnie), dopiero jak zacznie się pokazywać kiełek, należy go delikatnie włożyć do ziemi. Nasiona włożone bezpośrednio do ziemi rzadko kiełkują, gdyż potrzebują światła. Żywotność nasion utrzymuje się przez 4-5 lat. Argemon sadzić najlepiej w maju. Lubi słoneczne miejsca, nie należy go przelewać, jest odporny na susze. Lubi wodę, ale z umiarem. Roślina nie lubi przesadzania, więc jeżeli już ją przesadzamy, to tylko we wczesnym stadium. Szybko kwitnie i nie wymaga dużej doniczki (jeżeli decydujemy się na domową uprawę). Ogólnie łatwa i niewymagająca roślina, z powodzeniem można ją uprawiać w naszym klimacie, zarówno w domu jak i w ogrodzie, a wyglądem zachwyci niejednego ogrodnika :)

Zdjęcia: [1] , [2] , [3] , [4] , [5] , [6] , [7] , [8] , [9] , [Więcej...]

Henri Matisse, Black Leaf on Green Background,1952
Herbarium

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Copyright © 2002-2006 - Black Panther
Artykuł ani żadna jego część nie może być powielana i publikowana w żaden sposób bez zgody autora.
Kontakt z autorem: e-mail