Argyreia nervosa (Powój hawajski, Hawaian Baby woodrose, Vriddadaru, Vidhara)
ver.1.0.0

Argyreia nervosa - rysunek

Kilkuletnia roślina pnąca z rodziny Convolvulaceae, pochodzi z terenów Wschodnich Indii i Bangladeszu, obecnie szeroko uprawiana na Hawajach. Może osiągać do 10 metrów długości. Liście zielone, duże, sercowate, pod spodem blado-zielone. Kwiaty różowo-białe, wewnątrz kielicha czerwono-różowe. Nasiona okrągłe, twarde, ciemno-brązowe, pokryte meszkiem.
Nasiona i rośliny można kupić w wielu sklepach etnobotanicznych poprzez internet. Jednak z powodu dosyć wysokich cen nasion tej rośliny, wiele sklepów sprzedaje pod tą nazwą inne odmiany Argyrei, zazwyczaj wogóle nieaktywne lub zupełnie inne rośliny o podobnych nasionach, jak Thespesia populnea. Jeżeli sprzedawca deklaruje, że jego nasiona pochodzą z Ghany, to najprawdopodobniej jest to nieaktywna odmiana.

Historia
Brak konkretnych informacji na temat sakralnego użycia tej rośliny wśród ludów archaicznych. Korzenie rośliny były jednak od dawna używane w medycynie Ayurwedyjskiej.

LSA

Skład chemiczny
Nasiona zawierają znaczne ilości LSA (amid kwasu lizergowego), kuzyna LSD oraz inne alkaloidy z grupy Ergolin: Isoerginę, Ergonovine, Chanoklavine, Penniklavine i Ergometryne. W nasionach są również obecne trujące glikozydy cyjanogenne, które w odpowiedniej ilości mogą spowodować groźne zatrucie, dlatego też należy zachować ostrożność.

Dawkowanie
Istnieją znaczne różnice w zawartości alkaloidów przez poszczególne nasiona. Moc nasion zależy od tego gdzie i w jakich warunkach roślina była uprawiana, oraz od świeżości lub dojrzałości nasion oraz wielu innych (być może niepoznanych) rzeczy. Trudno jest więc stwierdzić jakiej jakości są nasiona, bez ich spróbowania. Należy zawsze zaczynać od małych dawek dla własnego dobra i pamiętać, że te nasiona są (jakby nie było) trujące i można je przedawkować. Przy dobrej jakości nasion efekty są odczuwalne nawet przy 1 sztuce:
3-6 - średnio
6-8 - mocno
8-12 - bardzo mocno
+12 - hardcore :-)

Efekty
Psychoaktywne działanie nasion powoju hawajskiego jest bardzo podobne do działania LSD. Specyficzna mieszanka LSA i innych alkaloidów lizergowych odpowiada za unikalne działanie Argyrei. Cały trip (podróż - ang.) w zależności od przyjętej dawki trwa 6-8h, a zauważalne zmiany w postrzeganiu mogą utrzymywać się jeszcze dłużej (do 12h). Ponieważ doświadczenia wywołane LSD i pochodnymi są bardzo silne w swojej naturze, w ciągu kilku następnych dni po zażyciu osoba może znajdować się pod wpływem uwolnionych emocji podczas przebiegu sesji (mogą występować nagłe wahania nastrojów, stany depresyjne lub euforia). Nasiona można zwyczajnie pogryźć i zjeść, ale ta najprostsza metoda powoduje olbrzymie dolegliwości żołądkowe i bardziej przypomina zatrucie niż psychodeliczną podróż. Najlepiej rozgnieść nasiona i zalać wodą/sokiem (mogą być nawet gazowane napoje), po czym po 20-30 minutach można odsączyć płyń i wypić. Dolegliwości żołądkowe również się pojawią, ale tylko na początku i będą lżejsze. Wystarczy zmusić się do wymiotów gdzieś 1.5h i można w spokoju delektować się dalszym lotem w hiperprzestrzeń :-)
Charakter całego doświadczenia również jest troszkę inny przy obu metodach. Po zjedzeniu całych nasion trip jest bardzo zamulony, jak przez mgłę, a po skończonej podróży mało z niego pamiętamy, jest jednak bardziej wizualny, szczególnie przy zamkniętych oczach. Jest jeszcze inna metoda: podjęzykowa. Zmielone nasiona należy potrzymać ok.30 minut w jamie ustnej, nie połykać. Metoda ta likwiduje podobno bóle brzucha, jednak nie jest zbyt efektywna i potrzeba 2x więcej nasion do uzyskania pożądanego efektu.

Argyreia nervosa - kwiat

Pierwsze efekty pojawiają się zazwyczaj po godzinie: lekkie zdenerwowanie, podniecenie, no i ta nieprzyjemna część - bóle brzucha. Efekty stopniowo rosną, aż osiągną punkt kulminacyjny mniej więcej 3-3.5h od spożycia. Wśród efektów może wystąpić: euforia; ekstatyczny błogostan; pobudzenie; słowotok; abstrakcyjne postrzeganie; halucynacje słuchowe i wzrokowe; rzadko wizuale (częściej przy zamkniętych oczach - CEV); powidok, paranoja, stany lękowe... Treść doświadczeń psychodelicznych może pokrywać stany psychotyczne, transcendentalne, doświadczenia zarodkowe, metafizyczne i mistyczne, utratę ego i roztopienia się w pustce (po więcej informacji kieruję do literatury S.Grofa).
Bardzo ciężko jest przełożyć na zrozumiały język efekty LSD/LSA dla kogoś kto nigdy nie skosztował tych substancji, dlatego też opiszę może szerzej różnice między działaniem LSD, a Powojem hawajskim. Trip jest krótszy, bardziej mroczny, dominuje kolorystyka ciemnych/ziemnych kolorów. Jest znacznie mniej wizualny niż LSD, ale bardziej ekstatyczny i mniej psychozogenny. Przy wyższych dawkach zdarzają się OEV(open-eye visuals), częściej jednak pojawiają się CEV(closed-eye visuals) w mrocznych kolorach, często czarno-białych i powoli zmieniających swe kształty - o wiele mniej dynamicznie niż u syntetycznego kuzyna. Treść doświadczeń jest znacznie częściej szamanistyczna lub ancestralna w swojej naturze. W pewnym etapie działania większe dawki nasion wywołują problemy z oddychaniem (co raczej nie występuje przy zażyciu LSD), jest to pewnie spowodowane obecnością glikozydów cyjanogennych. Nasiona powoju mogą wywołać znacznie częściej depresyjne stany w dniach po zażyciu, niż LSD. 
Osoby z problemami psychicznymi, w stanie depresji lub w trudnych sytuacjach życiowych nie powinny zażywać nasion zawierających LSA.

Uprawa
Niestety roślina prawie nigdy nie wydaje nasion poza swoim rodzimym, tropikalnym klimatem, chociaż zakwita. Poza tą niedogodnością uprawa jest stosunkowo prosta. Rozmnaża się głównie przez nasiona. Nasiona mają twardą łupinkę i kiełkują dosyć ciężko, więc przed zasadzeniem nasiona należy je moczyć w wodzie. W lato roślina powinna być wystawiona na powietrze, w słonecznym miejscu, gdzie ma podparcie po którym może się pnąć. Na zimę należy ją przyciąć i wstawić do pomieszczenia. Nie wolno przesadzać z podlewaniem, roślina jest trochę podatna na gnicie korzeni. Najlepiej rośnie w bogatej, przewiewnej glebie. W pierwszym roku roślina tworzy niewielki krzew, w drugim roku życia rozrasta się i zazwyczaj zakwita.

 

Zdjęcia: [1] , [2](©)Jacqueline Devin , [3]

Henri Matisse, Black Leaf on Green Background,1952
Herbarium

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Copyright © 2004 - Black Panther
Artykuł ani żadna jego część nie może być powielana i publikowana w żaden sposób bez zgody autora. Autor nie odpowiada za szkody spowodowane niewłaściwym użyciem zawartych informacji.
Kontakt z autorem: e-mail