Leonotis leonurus (Dzika Dagga; Ogon Lwa; Ucho Lwa)
ver.1.0.5

Leonotis leonorus w naturze (C) Erowid

Roślina z rodziny wargowych (Lamiaceae), szybko-rosnąca, wzrasta do 3m wysokości. Pochodzi z południowo-wschodniej Afryki, jest tam szeroko rozpowszechniona. Roślina trwała, ale zazwyczaj jest uprawiana jako jednoroczna. Liście są długie, wąskie, szorstkie od spodu, na wierchu są gładkie. Nasiona podłużne, 8x2mm. Kwiaty podłużne, tworzą specyficzne okręgi wokół łodygi, są pomarańczowe, chociaż spotykana jest także biała odmiana. W swoim ojczystym, ciepłym klimacie wytwarza żywicę, której nie produkuje w chłodniejszych klimatach. Nazwa pochodzi z greckiego - Leonotis oznacza ucho lwa i odnosi się do  specyficznego wyglądu kwiatów. Leonurus znaczy 'w kolorze lwa'.

Historia
Roślina jest znana w Południowej Afryce jako "Dzika Dagga" (Dagga=marihuana), jest używana przez lud Hottentotów jako substytut konopi, lub wzmacniająca ich działanie. Istnieją pewne przekazy jakoby roślina ta miała działanie uzależniające przy częstym stosowaniu, ale nie zostało to jak narazie potwierdzone.
Dzika Dagga używana jest w tradycyjnej medycynie jako lek na gorączkę, bóle głowy, kaszel i parę innych dolegliwości. Używana jest także jako odtrutka na jad węża oraz jako amulet odstraszający węże.

Składniki chemiczne
Wyodrębniono dotychczas: Leonitynę (4-guanidyno-n-butyl-syringate), Leonurynę oraz Marrubinę

Leonotis leonurus młoda roślina (C) Kilgore

(c) by Kilgore

Efekty
Palone liście dają bardzo ostry dym, a efekty marne. Ekstrakt z liści daje lepsze efekty, podobne w pewnym stopniu do Konopi, lecz o jasnym umyśle. Kwiaty zawierają znacznie więcej pożądanych substancji niż liście, a ekstrakt z nich daje przyjemny stan, który trwa do 2 godzin. Jedna osoba tak opisała ten stan: "zauważyłem zagubienie się w łańcuchach myśli, podobnie jak przy konopiach lecz nie czuję żadnego uspokojenia lub ociężałości. Odczucia po dagga są bardziej zmysłowe, muzyka przybiera innej jakości - jakbym mógł lepiej rozumieć język muzyki." Dagga według różnych źródeł poszerza zauważalnie efekty konopi.

Ekstrakt
Ekstrakt daje dziwne efekty, które trwają od 4 do 6 godzin, występuje: euforia, stymulacja oraz efekty empatogenne. Sposób użycia: Ususzone liście/kwiaty pokrusz i zalej alkoholem oraz kwasem (ocet, sok pomarańczowy). Odczekaj tydzień i odsącz miksturę, po czym wyparuj substancje ciekłe, powstanie w ten sposób brązowa substancja, którą można palić lub jeść (w większych dawkach). [na podstawie Le Jardin Psychedelique, z Forum Lyaceum]

Duchowa świadomość Dzikiej Dagga
Roślina z aspektu Jowisza.
Sojusznicy: 
- Konopie

Uprawa
Nasiona należy włożyć do ziemi i pryskać często wodą, aby nasiona wykiełkowały trzeba zapewnić im różnice temperatur pomiędzy nocą, a dniem. Roślina po ustabilizowaniu się nie wymaga obfitego podlewania, wytrzymuje suszę. Lubi słoneczne miejsca oraz glebę zasobną w minerały. Jest to duża roślina i potrzebuje sporej donicy. Aby zakwitnąć musi być umiejscowiona w słonecznym miejscu, w cieniu nie zakwitnie. Roślina może być propagowana zarówno przez nasiona jak i przez sadzonki.

Zdjęcia: [1] , [2] , [3] , [4] , [nasiona]
Special thanks
to Kilgore for photos

Henri Matisse, Black Leaf on Green Background,1952
Herbarium

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Copyright © Black Panther
Artykuł ani żadna jego część nie może być powielana i publikowana w żaden sposób bez zgody autora.
Kontakt z autorem: e-mail