Nicotiana rustica (Tytoń indiański, machorka; Dziki Tytoń; Mapacho; Picietl)
ver.1.0.3

Nicotiana rustica - kwitnąca roślina, rysunek

Roślina jednoroczna z rodziny psiankowatych (Solanceae). Naturalnie rośnie w Meksyku, Ameryce Południowej oraz na południu Stanów Zjednoczonych. Korzeń niewielki w stosunku do części nadziemnej. Łodyga gruba, omszona. Liście duże, jajowate, gładkie, całobrzegie. Kwiaty w kształcie trąbki, długości 1.5cm, najczęściej bladożółte, wytwarzające lekki, specyficzny zapach. Nasiona okrągłe, malutkie(1x1mm), ciemnobrązowe, zachowują zdolność kiełkowania przez wiele lat. Cała roślina osiąga wysokość od 0,5 do 1 metra. Nicotiana rustica zawiera nawet do 10-u razy więcej nikotyny, niż Nicotiana tabacum, ale tylko w odpowiednich warunkach.

Historia
Nicotiana rustica jest świętą rośliną dla wielu plemion indiańskich. W Amazonii jest znana pod nazwą "Mapacho" i palona w czasie ceremonii ayahuaski. Amazońscy szamani często używają jej także jako tabaki pomieszanej ze sproszkowanym kakaem lub żują liście, ale rzadko - jeśli wogóle - używają tytoniu poza przeznaczonymi do tego ceremoniami. Pierwsze ślady używania rośliny w celach religijnych datują się 2.000 lat wstecz. 
Zwiniętym liściem tytoniu, który zobaczył w 1492 roku Krzysztof Kolumb, była właśnie Nicotiana rustica.
Na Posągu Azteckiego Boga Xochipilli Tytoń jest wyrysowaną rośliną obok m.in. świętych grzybków i sinicuichi. Indianie wzdłuż Rio Guaviare w Kolumbii wciągali "Yopo" do nosa razem z tabaką. 

Nicotiana rustica - kwitnący szczyt

Skład chemiczny
Głównym psychoaktywnym składnikiem Tytoniu jest Nikotyna - bezbarwna, bezwonna, oleista substancja, która pod wpływem światła lub powietrza zmienia kolor na brązowy i nabiera specyficznego zapachu. Tytoń zawiera również mnóstwo innych substancji: nornikotynę, anabazynę, pirydynę (w dymie)... Śmiertelna dawka nikotyny dla przeciętnej osoby to około 50mg.

Efekty
Tytoniu w celach rytualnych można używać w różny sposób. Żuć liście, palić, wciągać tabakę, czy jak to robiły niektóre plemiona - zakraplać nos sokiem z liści. Mówiąc o rytualnym użyciu tytoniu, mam na myśli dalekie przekroczenie standardowych dawek nikotyny, zawartej w papierosach. Przy wysokich dawkach pojawia się uczucie lekkości, następnie zmiana percepcji, zmiana postrzegania otoczenia, światłowstręt, zmęczenie, ekstremalny brak energii, uczucie oderwania od rzeczywistości, myślotok, wymioty, biegunka. W jeszcze większych dawkach następuje zamroczenie pola widzenia i pojawiają się często halucynacje - nie są to jakieś psychodeliczne fraktale, ale zazwyczaj czarno-białe wizjonerskie obrazy, mające bardzo głęboką symbolikę i znaczenie. W ekstremalnie wysokich dawkach osoba traci przytomność, dostaje drgawek i może umrzeć z powodu porażenia układu oddechowego. Szamani pracujący z tą rośliną, często zapuszczali się w teren na pograniczu śmierci. Jeżeli ktoś chce zgłębić tajemnice Tytoniu, musi bardzo uważać i zaczynać od małych dawek, poznając stopniowo roślinę i jej działanie. Nie polecam i nie zachęcam.
Tytoniu można także używać w celu ochrony i odstraszania duchów przy różnego rodzaju ceremoniach i medytacjach, Indianie zawsze palili Tytoń przy ważnych ceremoniach. Ma to zarówno symboliczne znaczenie jak i praktyczne. Palenie tytoniu podczas ceremonii picia ayahuaski czy spożywania świętych grzybów prawdopodobnie koncentrowała szamana na tym co widzi i przeżywa, a także chroniła przed nieprzyjemnymi wędrówkami, gdyż szaman musiał się skupić na wykonywanej czynności.

Nicotiana rustica - kwitnąca roślina

Duchowa świadomość Tytoniu
"Nauczyciel", postać męska o wielkiej mądrości, zazwyczaj przybiera wygląd starszego Indianina, posiada ogromną moc. Roślina z aspektu marsa, element ognia.

Uprawa
Nasiona najlepiej jest wrzucić do wody i poczekać, aż pokażą się kiełki (2-3 dni przy dobrych nasionach), po czym wsadzić je delikatnie do ziemi. Ziemia powinna być bogata w minerały. Tytonie bardzo szybko wyczerpują zasoby mineralne z ziemi, dlatego powinno się je nawozić dosyć często (ale bez przesady). Z początku Nicotiana rustica rośnie dosyć wolno, ale po tej początkowej fazie rozwoju przybiera bardzo szybko na wzroście. Jeżeli zależy nam na mocnych liściach, a nie na nasionach, to można przyciąć łodyżkę, tuż po pojawieniu się pęku kwiatów. Tytoń indiański wydaje bardzo dużo kwiatów i jest bardzo przyjemny dla oka. Uprawa Tytoniu jest bardzo łatwa i nie powinna nikomu sprawić trudności.

Zdjęcia: [1] , [2] , [3] , [4] , [5]

Henri Matisse, Black Leaf on Green Background,1952
Herbarium

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Copyright ©  Black Panther
Artykuł ani żadna jego część nie może być powielana i publikowana w żaden sposób bez zgody autora.
Kontakt z autorem: e-mail