Pancratium trianthum (Kwashi; Pankracjum)
ver.1.0.6

Pancratium trianthum - rysunek

Roślina z rodziny Amaryllidaceae. Istnieje 15 innych gatunków tej rośliny, wszystkie trujące chociaż trianthum jest podobno najbardziej trującą odmianą. Rośliny z tej rodziny charakteryzują się cebulkowatym korzeniem. P. trianthum ma długie, cienkie liście i białe kwiaty. Najbardziej popularną odmianą jest P. maritimum. Nazwa łacińska oznacza "wszechpotężny" odnosząc się do medycznych właściwości tej rośliny.

Historia
W Dobe, w Botswanie roślina ta jest znana pod nazwą Kwashi, Buszmeni z plemienia Kung używają jej jako halucynogena w ceremonii "nadejścia-wieku" - inicjacji w dorosłe życie. Jednak roślina ta wydaje się mieć religijne znaczenie nie tylko u ludów Botswany, ale także w całej zachodniej, tropikalnej Afryce. Być może kiedyś roślina ta była szerzej używana rytualnie, dziś jednak rzadko się o niej wspomina. Z tego co wiemy, tradycyjnie rozcinało się cebulę rośliny na pół i przykładało połówki do ran na skroniach. Można by rzec, że był to ludowy sposób na wstrzykiwanie substancji w krwiobieg.

Skład chemiczny
Nie jest do końca poznany skład biochemiczny tej rośliny, dotychczas wyodrębniono 4 alkaloidy: Trysferydynę, Tacettynę, Lykorynę i Lykoreninę.

Efekty
Nic nie wiadomo o efektach zastosowania tej rośliny, oprócz tego, ze wywołuje silne halucynacje.

Niebezpieczeństwa i efekty uboczne
P. trianthum jest podobno najbardziej trująca ze wszystkich 15 rodzajów tej rośliny i zapewne jest to powód dla którego Buszmeni wycofują się z jej stosowania - zbyt dużo zgonów zostało spowodowanych użyciem tej rośliny. Nieznane są także efekty innego administrowania tej rośliny np. paląc ją, tak więc przed naukowcami stoi spore pole do popisu. Należy jednak bardzo uważać, jeżeli chce się rozpocząć współpracę z tą rośliną.

Uprawa
Roślina lubi ciepło, żyzną glebę, dużo nawożenia oraz wody.

Henri Matisse, Black Leaf on Green Background,1952
Herbarium

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Copyright © 2002 - Black Panther
Artykuł ani żadna jego część nie może być powielana i publikowana w żaden sposób bez zgody autora.
Kontakt z autorem: e-mail