Peganum harmala (Esphand; Haoma; Ruta stepowa)
ver.1.0.2

Peganum harmala - rysunek

Roślina trwała z rodziny Zygophyllaceae, sukulent. Rośnie do pół metra wysokości. Liście jasno zielone, sukulentyczne, osiągają 2,5-5cm długości. Łodyga wygina się zygzakowato, drewnieje, rozszczepia się na wiele gałęzi. Kwiaty białe, 5-płatkowe, zazwyczaj 2.5-3cm średnicy.
Owoc to 3-komórkowa mała kapsułka, na początku zielona, kiedy dojrzeje zmienia kolor na brązowy. Nasion w owocu jest wiele, są ciemnobrązowe o wymiarach 3-4x2mm. Roślina występuje w północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie aż po Indie oraz na terenach śródziemnomorskich (Włochy, Hiszpania, Grecja). Naturalizowana także w południowo-zachodnich Stanach oraz w Australii. 

Historia
W krajach gdzie rośnie naturalnie, nasiona były używane jako przyprawa, kadzidło, abortyfikant, afrodyzjak, stymulant, emetyk lub jako środek nasenny. W Afryce i Indiach roślina jest wykorzystywana jako lek przeciw gorączce, histerii, malarii, parkinsonizmowi, reumatyzmie czy astmie.
Niektórzy uważają, że nasiona Ruty były używane w miksturze Haoma (odpowiednik indyjskiej Somy), opisanej w Aveście, świętej księdze Zoroastrian. [patrz] Na Bliskim Wschodzie z nasion wytwarza się farby "turkish red", które są używane w produkcji perskich dywanów. Roślina ta jest legalna na całym świecie, jedynie wyizolowany alkaloid - harmalina jest nielegalny w Kanadzie.

Skład chemiczny
Nasiona oraz korzeń zawierają beta-karboliny: Harmalina, Harmina, Harmalol, Harman, a także Isopeganina, Dipegen, Vasicinon, Deoxyvasicinon (Duke, 1992) oraz śladowe ilości Tetra-hydro-harmaliny (Holmstedt, 1982). W przeciwieństwie do Banisteriopsis Caapi (liany używanej w Ayahuasca), której głównym psychoaktywnym składnikiem jest Tetrahydroharmina, za działanie Ruty odpowiada głównie Harmalina, której zawartość w nasionach wynosi 3-6%.

Peganum harmala - młoda roślinka

Efekty
Ruta stepowa działa jako MAOI (Inhibitor MonoAmino-Oxydazy), dlatego przy jej stosowaniu nie wolno spożywać niektórych produktów, szczególnie tych bogatych w Tyraminę. 3g nasion skutecznie działają jako MAOI. Odnośnie dawek psychoaktywnych, niektórzy mają mniejszą, a niektórzy większą tolerancję b-carbolin. Dla mnie osobiście już 3g prowadzą do efektów psychoaktywnych, podczas gdy inni po 10g nic nie odczuwają. Nie wiadomo co powoduje takie rozbieżności. Przede wszystkim jednak nasiona trzeba bardzo dobrze zmielić w młynku, po czym sproszkowaną rutę zalać wodą z sokiem cytrynowym, witaminą C lub czymkolwiek kwaśnym. Następnie pozostawić na kilkanaście minut i wypić. Smak jest jednak tak ohydny, że często w połowie picia mamy myśli aby odpuścić sobie ten wywar. Najlepszym sposobem na zmniejszenie dolegliwości smakowych i zapachowych :) jest zatkanie nosa palcami i pociągnięcie kilku szybkich łyków, po czym natychmiastowe popicie jakimś sokiem, aby zabić smak. Generalnie małe dawki ok. 5g powodują trip trochę podobny do marihuany. Po około 40 minutach ruta uderza nagle i stan intoksykacji szybko rośnie w intensywności. Trudno jest opisać samo przejście w stan intoksykacji. Dzieje się to naprawdę szybko, objawia się dziwnym myślotokiem, problemami z pamięcią krótkoterminową, euforią i lekkimi zmianami w polu widzenia, następnie pojawiają się abstrakcyjne myśli, kolory są intensywniejsze, przy zamkniętych oczach mogą się pojawić wizuale(CEV) oraz bardzo ciekawe uczucie rozpływania się. Pierwsza podróż może być mocnym przeżyciem, jednak następne człowiek uczy się już kontrolować. Gdy dawkę zwiększa się do ok. 10g efekty są znacznie silniejsze, pojawiają się problemy z utrzymaniem równowagi, wymioty, myśli są jeszcze bardziej abstrakcyjniejsze, gdy spojrzymy na jaskrawe światło i odwrócimy szybko wzrok, powidok jest dosyć znaczny (szczególnie w nocy). Bardzo szczególnym odczuciem charakteryzuje się stan przy zamkniętych oczach. Zmysły odłączają się od świata zewnętrznego i jeżeli tylko nic nie będzie nas rozpraszało, możemy się spokojnie położyć i rozpocząć podróż do zaświatów. Podróż trwa zależnie od dawki 4-6 godzin, inhibicja MAO zazwyczaj 8-12h. W jeszcze większych dawkach w postaci ekstraktu z 15-25g ruty, mogą pojawić się rzeczywiste halucynacje, postacie wychodzące ze ścian, głosy, czarno-białe wizuale... Jednak próbne badania wykazały, że tak wysokie dawki mogą okazać się neurotoksyczne!

Ekstrakcja
Przy najprostszej metodzie ekstrakcji używa się soku cytrynowego. Są także trudniejsze metody ekstrakcji z wykorzystaniem octu lub metanolu/etanolu, które dają czystszy materiał końcowy. Skupimy się jednak na najprostszej metodzie. Najpierw nasiona trzeba dobrze zmielić, zalać wodą z sokiem cytrynowym i gotować przez około 30 minut. Po tym czasie należy odsączyć wywar i powtórzyć proces na tych samych nasionach, aby wydobyć z nich jak najwięcej alkaloidów. Następnie powstały płyn można wyparować dla uzyskania substancji końcowej lub wygotować go do mniejszych ilości. 

Efekty uboczne, uwagi, przeciwwskazania 
Ruta stepowa jest MAO Inhibitorem (Inhibitor Monoamino-Oxydazy). MAO metabolizuje serotoninę, norepinefrynę oraz dopaminę. Hamując ten proces, wzrasta poziom tych neurotransmiterów w organizmie. Przykładem może być Tyramina - aminokwas, który jest metabolizowany przez MAO. Przerywając ten metabolizm poziom Tyraminy we krwi wzrasta, oddziaływując na norepinefrynę i powodując wysokie nadciśnienie, ból głowy oraz wymioty. Oto żywność, której należy unikać podczas działania MAOI z uwagi na wysoki poziom Tyraminy i innych związków w nich zawartych:
- sery, mięsa, ryby (świeże ryby oraz kawior może być spożywany), napoje alkoholowe (piwa, wina) i bezalkoholowe, owoce, mleko i jogurty, zupy, kofeina w większych ilościach, żeń-szeń, wszystkie rzeczy fermentowane i stare. 
Nie należy jej mieszać z żadnymi lekami, a szczególnie z grupy SSRI(Selective Serotonin Reuptake Inhibitor). Ruta stepowa jako MAOI działa także intensyfikująco na niektóre narkotyki, należy więc być ostrożnym mieszając te narkotyki pierwszy raz: LSD, meskalina, tryptaminy oraz rośliny sojusznicze (patrz niżej)... Jednak łączenie MAOI z niektórymi narkotykami może okazać się także tragiczne w skutkach i doprowadzić nawet do zgonu, oto niektóre spośród nich: Amfetamina, opiaty, kokaina, MDxx(extasy), efedryna, atropina i skopolamina, alkohol, DXM, GHB, Gałka muszkatołowa (w dawkach psychoaktywnych)... 
W większych dawkach substancje zawarte w Rucie stepowej wykazują działanie neurotoksyczne, w małych dawkach jednak ta możliwość jest nieobecna. 

Peganum harmala - kwitnąca w naturze

Duchowa Świadomość Ruty
Duch Ruty stepowej jest postacią męską, "nauczycielem", bardzo przyjaznym, humorystycznym gawędziarzem.
Przybiera postać Mongolskiego wojownika w złotej zbroi.
Jego sojusznicy:
- Magiczne grzybki
- Rośliny zawierające LSA
- Rośliny zawierające DMT
- Konopie
Jego wrogowie:
- Rośliny atropinowe (bieluń, lulek, pokrzyk...)

Uprawa
Ruta jest bardzo trudno do uprawy, mimo to tam gdzie rośnie naturalnie jest notorycznym chwastem trudnym do wyplenienia. Najlepszym sposobem na wykiełkowanie nasion okazało się zalanie ich w jakimś małym pojemniku (np. foremce do śmietany) 1cm wody i czekać aż woda wyparuje, następnie po kilku dniach ponownie zalać wodą i powtórzyć cykl powyżej. Tą czynność należy powtórzyć około 3 razy. Kiedy nasienie zaczyna kiełkować, należy je natychmiast przenieść do ziemi. Niestety 90% kiełek ginie w ciągu następnego tygodnia, później jednak te sadzonki co przetrwały rosną dobrze i nie są trudne do hodowli. Ziemia powinna być trochę piaskowa, szybko schnąca. Należy pamiętać, że jest to roślina pustynna, nie można jej przelewać. Powinno się odczekać, aż ziemia wyschnie zanim znów ją podlejemy. Roślina może być wystawiana w lato na powietrze, ale należy uważać na nagłe opady deszczu. Roślina lubi Azot, ale nie wolno jej zbyt często nawozić. Raz zdarzyło mi się, że roślina całkowicie uschła lenistwo jednak spowodowało, że nie wyrzuciłem doniczki i całe szczęście, gdyż pewnego dnia zauważyłem nowe łodyżki wyrastające z korzeni - być może z tego powodu roślina jest uważana za chwast w swoich rodzinnych krajach..

zdjęcia: [1] , [2] , [3]

Henri Matisse, Black Leaf on Green Background,1952
Herbarium

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Copyright © 2002 - Black Panther
Artykuł ani żadna jego część nie może być powielana i publikowana w żaden sposób bez zgody autora.
Kontakt z autorem: e-mail