Tagetes lucida (Mexican Tarragon; Yauhtli; Pericon; Aksamitka)
ver.1.1.5

Tagetes lucida flowers

Roślina trwała, krzew z rodziny złożonych (Compositae) o mocnym, przyjemnym zapachu, używana kulinarnie. Rośnie do 0,5m wysokości. Liście są podłużne, owalne długości do 10cm. Kwiaty są żółte, 3-5 płatowe, pojawiają się na końcach łodyg. Tarragon występuje naturalnie w górach Sierra Madre, w stanie Oaxaca, Meksyku oraz w Gwatemali. Nazwa łacińska pochodzi od imienia etruskiego boga Tagesa, który był synem Jupitera. Psychoaktywne są także inne gatunki, z których warta uwagi jest szczególnie Tagetes minuta oraz słabsze T. patula i T. erecta (Aksamitka wzniosła) Niektóre z tych gatunków  można nabyć wczesną wiosną w sklepach ogrodniczych.

Historia
Aztekowie używali tej rośliny do znieczulenia swych jeńców wojennych, przed złożeniem z nich ofiary w ceremoniach związanych z ogniem. Indianie Huichol tradycyjnie mieszali ją ze świętym tytoniem (Nicotiana rustica) i palili podczas ceremonii konsumpcji peyotlu lub innych halucynogenów do wytworzenia czystszych i mniej przerażających wizji. Taka mieszanka nazywała się ye-tumutsáli. Podobno Yauhtli może wytworzyć wizje przy zamkniętych oczach, podobne do tych, jakie wywołuje peyotl. Zioło to popularne jest także u Indian Tarahumara w stanie Chihuahua. W Meksyku używana jest w lecznictwie jako herbata uśmierzająca ból brzucha i relaksant, lek na reumatyzm. Obecnie T. lucida czasem zastępuje kulinarnie bardziej popularny tzw. "Francuski Tarragon" (Artemisia dracunculus).

Tagetes lucida top-leaf

Składniki chemiczne
Niewiele wiadomo o bioaktywności chemicznych składników Tarragonu. Tagetes lucida oraz T. erecta zawierają różne olejki eteryczne: Tageton, Tagetyn i wiele innych.

Efekty
Palone liście Tarragonu nie wywołały u mnie żadnego efektu, przynajmniej nic, czego bym nie mógł odróżnić od efektu placebo. Jednak kilka znajomych mi osób twierdzi, że uzyskało ciekawe efekty paląc liście z tytoniem. Herbata w połączeniu z palonymi liśćmi być może wywołałaby mocniejszy efekt. Obecnie pracuję nad ekstraktem, gdy będzie gotowy poinformuję was o efektach.

Ekstrakcja
Pokruszyłem garść liści, wrzuciłem do pojemnika, po czym zalałem octem spirytusowym(10%) i położyłem pojemnik na kaloryferze. Po dwóch dniach odsączyłem płyn, który zabarwił się na słoneczny, żółty kolor i postawiłem pojemnik ponownie na kaloryferze. Resztę liści zalałem wodą z nadzieją, że wypłucze ona pozostałe składniki. Woda jednak nie zmieniła barwy i raczej należy pominąć ten etap, jako że nie jest zbyt przydatny. Wlałem wodę do pojemnika z octem, a pozostałości wyrzuciłem. Pojemnik z miksturą położyłem na kaloryferze i czekałem aż ciecz wyparuje. Po paru dniach na spodzie zaczęły pojawiać się kryształki, gdy już cała woda z octem wyparowała na spodzie pozostała gęsta ciecz o brązowo-żółtym kolorze i cierpkim, mocnym smaku. Powstałą substancja nie nadawała się do palenia, jako że dym był bardzo kwaśny (ocet nie do końca wyparował?)

Tagetes lucida flowering in nature

Duchowa świadomość Yauhtli
Roślina słoneczna.
Sojusznicy:
- Nicotiana rustica; N. tabacum
- Peyotl, inne kaktusy z meskaliną
Wrogowie: -

Uprawa
Nasiona kiełkują zazwyczaj w ciągu tygodnia. Roślina wymaga dużo słońca, lubi wilgoć i ciepło, ale generalnie jest łatwa do uprawy. Lubi przewietrzną glebę, nie lubi przelewania, jest stosunkowo odporna na susze. Przycinanie co jakiś czas liści i łodygi nie uszkodzi rośliny ale trzeba uważać, aby nie przesadzić. Roślina wymaga długiego okresu słonecznego, aby wytworzyć kwiatostan.  W Polsce może być uprawiana na zewnątrz, lub na czas zimy, wprowadzana do pomieszczenia zamkniętego. Może być bardzo łatwo rozpowszechniana poprzez sadzonki. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 3-4 lata.

Zdjęcia: [1]

Henri Matisse, Black Leaf on Green Background,1952
Herbarium

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Copyright © 2002 - Black Panther
Artykuł ani żadna jego część nie może być powielana i publikowana w żaden sposób bez zgody autora.
Kontakt z autorem: e-mail